top of page
logo-carbograf.png

Tygle grafitowe, krystalizatory, formy odlewnicze

1. Zastosowanie:

Ze względu na specyficzne właściwości grafit jest niezastąpionym materiałem do produkcji elementów odpornych na wysokie temperatury wykorzystywanych w przemyśle metalurgicznym. Od wielu lat zaopatrujemy większość zakładów odlewniczych (szczególnie jubilerskich) w wyroby grafitowe tj. tygle, krystalizatory, formy odlewnicze i inne. Wykonujemy tygle do pieców oporowych, indukcyjnych, odlewarek odśrodkowych oraz do bezpośredniego topienia palnikiem. W ofercie mamy tygle do większości pieców produkcji polskiej ( Olimpia, AKME, Argenta, Avalon) oraz zagranicznych (Schultheiss, Indutherm, Yasui, Galleoni, Opticon) .

Wyroby wykonujemy na podstawie opisu, rysunku lub szkicu. Wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie doradzamy naszym klientom w zakresie doboru materiału oraz dostosowaniu parametrów produktu do modyfikacji wprowadzonych przez Państwa

2. Asortyment
  • Tygle kołnierzowe

Najbardziej popularnymi tyglami na rynku są tygle kołnierzowe. Wykonujemy je z powodzeniem z materiałów średnioziarnistych FN, FNS oraz z materiałów prasowanych izostatycznie JP. Produkujemy je w wymiarach standardowych , oraz na indywidualne zamówienia naszych klientów na podstawie rysunku lub przesłanego wzoru.

tygle kolnierzowe.jpg
  • Tygle dolno spustowe i zatyczki

 

Tygle do odlewarek dolno spustowych wykonujemy z obydwu podstawowych typów grafitów. Zalecamy jednak stosowanie grafitów typu JP ( izostatycznie prasowanych) z uwagi na możliwość zabrania przez spływający do formy metal drobinek grafitu, które mogą osypać się z okolic otworu spustowego.

tygle dolno spustowe.jpg

Zatyczki służą o zatykania otworu w dnie tygla. Wykonywane są przede wszystkim z materiałów JP ze względu na wysoką precyzje wykonania. Zatyczki najczęściej są modyfikowane i dostosowane do konkretnego tygla i pieca. Wykonujemy je na podstawie rysunków lub zużytej zatyczki.

zatyczki.jpg
  • Tygle Donicowe

Tygle donicowe z uwagi na duże gabaryty, a tym samym znaczne zużycie grafitu, wykonujemy głównie z materiału typu FN i FNS. Pozwala to uniknąć nadmiernych kosztów eksploatacji.

Przeznacza się je przede wszystkim do odlewania srebra brązu i mosiądzu.

Metale te nie wymagają zastosowania grafitów o bardzo wysokiej jakości.

  • Tygle do odlewarek odśrodkowych

 

W odlewarkach odśrodkowych stosuje się często tygle o niewielkich wymiarach i cienkich ściankach. Taka konstrukcja wymaga zastosowania grafitu o dużej wytrzymałości mechanicznej . Tutaj zastosowanie ma wyłącznie grafit typu JP.

tygle do odlewarek odsrodkowych.jpg
  • Zestawy do ciągłego odlewania

Zestawy do odlewania ciągłego składają się z dwóch części: tygla do topienia metalu oraz krystalizatora, w którym metal stygnąc wydostaje się z instalacji w postaci na przykład pręta lub rury. Zalecamy wykonanie takich zestawów odlewniczych wyłączne z grafitów serii JP,

Przy czym sam krystalizator wymaga zastosowania grafitu o bardzo wysokiej twardości i wytrzymałości mechanicznej. Wyrób krystalizatorów wiąże się z wieloma trudnościami, nasza firma ma wieloletnie oświadczenie w ich produkcji. Krystalizatory muszą być wykonane z wielką starannością, gdyż ciągany metal w postaci pręta, rury lub płaskownika może zablokować się w krystalizatorze i doprowadzić do jego uszkodzenia.

zestawy do ciaglego odlewania1.jpg
zestawy do ciaglego odlewania2.jpg
zestawy do ciaglego odlewania3.jpg
zestawy do ciaglego odlewania4.jpg
  • Kokille grafitowe, formy odlewnicze

Odlewanie do form metalowych, zwanych kokilami, ma zaletę, że przy całej serii wykorzystuje się jedną formę. Odlewanie kokilowe znajduje coraz szersze zastosowanie w dziedzinie odlewania stopów nie żelaznych. Kokille i inne formy nie potrzebują tak dużej wytrzymałości, dlatego wykonujemy je z grafitu FNS ze względu na duże gabaryty.

formy odlewnicze.jpg
formy odlewnicze2.jpg
  • Mieszadła semigrafitowe

Służą do mieszania metalu w tyglu. Użycie mieszadeł grafitowych pozwala na utrzymanie wysokiej chemicznej czystości stopów.

3. Parametry.
bottom of page